Featured

Adada Nasıl Hayatta Kalınır? | Hayatta Kalma Teknikleri #8

Üzgünüz, bu videoyu sadece Kayıtlı üyeler izleyebilir.

Lütfen giriş Yapınız ya da Buraya Tiklayarak sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz.

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
243 İzlenme
Merhaba bu video da zorlu ada şartların da su,yiyecek,barınak gibi konularda telaşa kapılmadan ne yapılması gerekenleri anlattık.

Abone Ol,Beğen,Yorum Yap,Paylaş

Facebook Sayfamız: http://goo.gl/A0YluI

Twitter:http://goo.gl/3JHvhO

Bize Bilgi Göndermek İçin: http://goo.gl/bLo05q

Websitemiz: http://goo.gl/bLo05q

Youtube: http://goo.gl/PZZ6Vk

Dünyada ve ülkemizde bir çok gemi enkazında gemiciler adada hayatta kalamıyor ve ölüyor fakat onların çoğu bilmediklerinden ve korkularından oluşuyor
Biz bu seride sizlere öğrendiklerimizi ve bildiklerimizi anlatıcaz

Bir uçak veya gemi kazasında adaya düştünüz. Hayatta kalmak istiyorsunuz. Öyleyse Ada hayatına hoşgeldiniz.

1.adım psikoloji
Bütün hayatta kalma videolarımızda bahsettiğimiz gibi en önemli şey sakin ve net bir şekilde düşünmektir.Eğer panik yapmaya başlarsanız kontrolünüzü kaybeder ve ölürsünüz! Beyninize durmadan başarbilirim,ölmeyeceğim,hayatta kalıcam gibi komutlar verin ve başarabileceğinizi düşünün bunlar çok önemlidir.
kendinizle ve yanınızla durmadan konuşun sohbet edin kötü düşünmeyin.Öncelikleriniz su,gıda,barınak ve yaşayan diğer insanlar varsa onları bulmak.
birlikten kuvvet doğar.

kendinizi güvenli hisettiğiniz bir bölgeye doğru ilerleyin herhangi bir vahşi hayvan sesi duyuyorsanız ordan derhal uzaklaşın ve güvenli bir bölge aramaya devam edin.

Bir uçak veya gemi kazası geçirip adaya geldiyseniz etrafta kalıntılar arayın eğer böyle bir durum söz konusu değilse insanların atıkları gemilerin atıkları karaya ulaşabilir ihtiyacınız olanları toplayın.


1-SU BULMAK

Çoğu insan direk yiyecek aramaya doğru yönelir fakat bunu yapmayın temiz su bulmaya çalışın yağmur yağan bölgelerde geniş yapraklı bitkilerin üstünde su birikintileri olabilir onları değerlendirin.yiyeceksiz 2 hafta civarı yaşayabilirsiniz fakat susuz 3,4 gün yaşayabilirsiniz. En kolayı yağmur suyudur. Bir dahaki yağmura kadar onu depolayabileceğiniz bir şeyler inşa edin. Eğer bir tatlı su keşfederseniz emin olmak için onu 2-3 dakika kaynatabilirsiniz.
Adaya geldiğinizde güneş enerjili su yapabilirsiniz.


Bunu yapmak için laylon bir örtü kap ve güneş gören güzel bir ortam bulmanız lazım

öncelikle sahip olduğunuz kabın çapı ve 30cm derinliğinde bir çukur kazın çukurun etrafını ve tabanını bitkiler veya yapraklarla doldurun. bu ne işe yarayacak diye soranlar için güneş aynı zamanda deliğide ısıtacağı için su içilmez hale gelebilir bu yüzden bitkiler bu nemi emecektir daha sonra kabı bitkilerin arasına sıkıştırın. üstüne laylon bir örtüyü örtüp kenarlarını taşla sabitleriyiniz ortasına da bir taş koyunuz ki terleyerek gelen su kaba doğru boşalabilsin. bunu yaptıktan sonra başka işlere doğru yönelin ortlama 12 saatte suyunuz hazır olacaktır.

bir başka yöntem ise ise ağacın bir dalına plastik poşet veya çantayı sıkı bir şekilde bağlamaktır.Ardında geceye kadar bekleyin Buda su ihtiyacınızı biraz olsun karşılayacaktır.

2.Yemek

Su ihtiyacınızı karşıladıktan sonra yemek aramaya başlayabilirsiniz. Birçok zehirli meyve bulabilirsiniz fakat emin olmadan sakın denemeyin. bir adada en iyi yiyecek kaynağı balıktır. İnce uzun bir dalı alıp ucunu sivrilterek mızrağa dönüştürebilir ve bununla sığ sularda balık avlayabilirsiniz.

Ada hayatı bambaşka bir şeydir insan normal yaşantıda asla yapmak istemeyeceği şeyleri yaparken bulabilir kendini. Böcek tırtıl yılan ne varsa onlar yakalamalısınız. Gerçekten iyi bir protein kaynaklarıdır. Tırtılı başından tutarak sıktırıp parmağınızı aşağı doğru ittirince pis suyunu çıkarıp yiyebilirsiniz.

3.Barınak


Bir barınak yapmak çok kolaydır. Eğer adada doğal bir barınak yoksa mağara vb. yerler oraya sığınabilirsiniz fakat dikkat edin yırtıcı bir hayvanını evine misafir olmayın.

Birkaç dal ve odunlar bulun bu odunları bir kayanın dibine veya bir ağaca yatay bir şekilde yaslayın yasladığınız dalların üstünü bitkilerle ağaç yapraklarıyla örtün.

Daha güvenli ve kalıcı bir barınak istiyorsanız eğer uzun dalları uzun ve kalın dalları toplayın bir giriş için yer bırakacak şekilde bir daire şeklinde yerleştirin ve dalların hepsini birbirine üstten bağlayın ki yıkılmasın bu adımı yaptıktan sonra tekrar yaprak ve bitkilerle etrafı örtün

4.ATEŞ

Gün bitmeden mümkün olduğunca çabuk ateş yakmalısınız. Sıcak olsa bile yemeklerinizi pişirmek ve gece üşümemek için bunu yapmanız şart
bir sıcaklık kaynağı olması en iyisidir. Yağmur da veya balık yakalamak için çabalarken ıslanmış olabilirsiniz herhangi bir hastalık geçirmeden önce işe koyulsanız iyi edersiniz. Bu bir kurtuluş şeklide olabilir gemi veya uçak geçerken yaktığınız ateşin dumanı onların dikkatini çekebilir.

Birçok ateş yakmak için teknikler vardır fakat sigara içiyorsanız ve yanınızda bir çakmak varsa sigara ilk defa bir işe yaramış olacaktır.
Ateşinizi direk yakabilirsiniz.

Diğer teknikler ise güneş ışığını yansıtan bir cisim bulup kuru odun ve yanıcı maddelere doğru tutabilirsiniz. sabır gerektirir. Buna benzer bir teknik ise dürbün tutmaktır.
Kategori
Bilgi Bankasi

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.