Anüse yakın (çok aşağıda yer alan tümörler) nasıl tedavi edilir? - Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu

Üzgünüz, bu videoyu sadece Kayıtlı üyeler izleyebilir.

Lütfen giriş Yapınız ya da Buraya Tiklayarak sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz.

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by
9 İzlenme
Memorial Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü'nden Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu, anüse yakın (çok aşağıda yer alan tümörler) ve tedavisi hakkında bilgi veriyor.

ANÜSE YAKIN TÜMÖRLER NASIL TEDAVİ EDİLİYOR?

Kalın bağırsak kanserleri içerisinde sıklıkla rastlanılan rektum kanseri tedavisi günümüzde değişiklikler göstermektedir. Bu bölgedeki tümörlerin çıkarılmasında total mezorektal eksizyon ve hipogastrik pleksus korunmasını da içine alan bir tedavi yelpaze grubu bulunmaktadır.

Öncelikli tedavinin cerrahi tedavi olmasının yanında anüse çok yakın tümörlerde ameliyatsız tedavi arayışı sürmekte ve çalışmalar devam etmektedir.

Tümörün anüse yakınlığı korkulan bir durum olmakla birlikte tedavi güçlüğünü de etkilemektedir. Problemin tekrarlama riski ve anastomoz güçlükleri tedavi sürecinde problemlere yol açmaktadır.

Son dönemde total mezorektal eksizyon ve intersfinkterik rezeksiyon transanal olarak sıklıkla uygulanmaktadır.

TEM yöntemi ve birtakım tekniklerin ekstra bir insizyona gerek kalmadan bu bölgeden yapılabilmesi, aşağı rektum tümörlerinde tedavi seçenekleri sunmaktadır.

Böylelikle hastaların hayat konforlarının düzelmesini sağlayacak cerrahi ve cerrahi dışı birtakım teknikler hayata geçirilmektedir.

Hastalığın tekrarlaması, erken dönemde metastaz olması ve kalıcı kolostomi bu bölgedeki korkulan durumlar arasında yer almaktadır.

Son dönemde intersfinkterik rezeksiyonlar, trasnanal endoskopik mikrocerrahiler, hatta mezorektal eksizyonun total olarak yapılıyor olunabilmesi bu bölgedeki ameliyat başarısını üst seviyeye çıkarmaktadır.

Böylelikle hastalıkların tekrarlama riski azalmakta, ileri metastaz önlenmiş olmaktadır. Kemoterapi ve radyoterapinin hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası cerrahi tedavideki uygun kombinasyonu, tedavinin başarılı bir noktaya gelmesine yardımcı olmaktadır.
Kategori
Sağlık

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.