Featured

Bilim Uğruna Hayatını Kaybeden 10 İnsan

Üzgünüz, bu videoyu sadece Kayıtlı üyeler izleyebilir.

Lütfen giriş Yapınız ya da Buraya Tiklayarak sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz.

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
133 İzlenme
Bu videomda, sizlere bilim uğruna gözünü kırpmadan hayatını feda eden ve adını tarihe yazdıran cesur insanları anlattım. iyi seyirler.

Abone Olmak İçin ►
http://www.youtube.com/user/ismailOzcanVideolar?sub_confirmation=1

10 - Carl Wilhelm Scheele
İsveç asıllı kimyager Carl Wilhelm Scheele, oksijen, klor gibi elementlerin kaşifidir. Scheele'nin en ilginç özelliği ise çalıştığı kimyasal maddelerin tadına bakmaktı. Ölüm sebebi hidrojen siyanürü tatmak olarak tarihe geçmiştir.

9 - Marie Curie
Nobel ödüllü Marie Curie önemli bir bilim kadınıdır. Radyasyon tedavisi üzerine yaptığı çalışmalarda lösemiye yakalanmış ve bu yüzden hayatını kaybetmiştir.

8 - Vladimir Komarov
Bir uzay uçuşunda hayatını kaybeden ilk insan olan Komarov, Soyuz 1 uzay aracının atmosferden Dünya'ya girişte paraşütün açılmaması sonucu yere çakılarak yaşamını yitirmiştir. Adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır.

7 - Elizabeth Ascheim
Elizbeth Ascheim röntgen ışıkları üzerine çalışmalar yapmış ve X ışınlarını daha iyi kullanmak için kendisini denek olarak kullanmıştır. Maruz kaldığı fazla röntgen ışınından dolayı vücudunun her organında kanserli hücreler oluşmuş ve hayatını kaybetmiştir.

6 - Vladislav Volkov (1935-1971)
Soyuz uzay aracının havasının uzaya boşalması sonucunda meydana gelen felakette Vladislav Volkov ve iki kozmonot hayatını kaybetmiştir. Volkov, hayatını feda ederek uzay tarihine adını unutulmayacak şekilde yazdırmıştır.

5 - Otto Lilienthal
1800'lü yıllarda yaşayan Otto Lilienthal kendi yaptığı bir uçuş makinası ile ufak uçuşlar yapmaktaydı. Bir uçuş denemesi sırasında 17 metreden yere çakılan Lilienthal'in hastanede ölmeden önce son sözü 'bazen ufak fedakarlıklar yapmak gerekir' oldu.

4 - Thomas Midgley Jr.
Kurşunlu benzinin mucidi Amerikalı ünlü mühendis ve kimyager Thomas Midgley Jr. kurşun zehirlenmesinden yatalak oldu. Kendisini yataktan kaldıracak bir düzenek geliştirdi. Fakat 55 yaşında bu düzeneğin makarası tarafından boğularak öldü.

3 - Sir Humphry Davy
İngiliz kimyager, fizikçi ve mucit Sir Humphry Davy, 1799'da, azot protoksidin güldürücü etkisini buldu ve diğer gazların fizyolojik etkilerini kendi üzerinde yaptığı deneylerle inceledi. Gazların yanıcılık özelliğini test ederken yanarak ölmüştür.

2 - Alexander Bogdanov
"Genç insan kanının, yaşlı bir bedene transfer edilmesiyle yaşlı insan gençleşebilir mi?" sorusuna yanıt arayan Rus bilim adamı Alexander Bogdanov, hastalık testi yapmadan kendisine transfer ettiği sıtma hastası olan bir hastanın kanıyla hayatını kaybetmiştir.

1 - Wan Hoo
Ünlü Çin İmparatoru Wan Hoo, uydumuz ay'a gitmek için çalışmalar yapan ilk insandır. 47 adet roket monte ettirdiği tahtı ile Ay'ı ziyaret etme girişimi sırasında hayatını kaybetmiştir. Wan Hoo bilim adına hayatını kaybeden ilk insanlardandır. Çoğu insana göre ise bu hikaye tamamıyla uydurma.

Kaynak: http://www.tarihiolaylar.com/galeriler/tarihte-bilim-icin-hayatini-feda-etmis-10-bilim-insani-145

Kullanılan Müzikler:
"Groundwork" Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

"Gustav Sting" Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Kategori
Komik ve ilginc Videolar Bilgi Bankasi

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.