Featured

Cengiz Han Hakkında 10 İlginç Gerçek

Üzgünüz, bu videoyu sadece Kayıtlı üyeler izleyebilir.

Lütfen giriş Yapınız ya da Buraya Tiklayarak sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz.

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
198 İzlenme
Tarihe adını yazdırmış efsane moğol imparatoru ve tarihteki en başarılı komutan Cengiz Han hakkındaki bilinmeyen gerçekler.

10 - Moğol İmparatoru Cengiz Han'ın doğum adı Temuçin'dir.

9 - Liyâkata dayalı oldukça güçlü bir ordusu olduğu için tarihteki en başarılı komutan olarak kabul edilmektedir.

8 - Bu konu tarihçiler arasında tartışmalı olsada Moğol İmparatorluğunun yola açtığı savaşların dünya nüfusunun %11ini öldürdüğü kabul ediliyor buda söz konusu tarihlerde 40 milyon insan ediyor. Günümüzde aynı orana ulaşmak için yaklaşık 750 milyon insan öldürülmesi gerekmekte.

7 - Cengiz Han yasaları diye birşey vardır. İmparatorlukta kayıtsız şartsız bu yasalara uyulması zorunluydu. Yasaya göre zina yapanlar, yalan söyleyenler, suyu kirletenler, casuslar, idam ediliyordu.

6 - Zor bir çocukluk geçiren Temuçin, 10 yaşında iken üvey kardeşi olan Bekter'i avladıkları hayvanı bölüşme sırasında anlaşamadığı için öldürmüş.

5 - Temuçin 16 yaşında iken Börte isimli bir kadınla evlenmiş. Daha sonra Börte, Merkitler tarafından kaçırılmış ve bir adamın karısı yapılmıştır. Kurtarıldıktan dokuz ay sonra da doğum yapmıştır. Cengizhan da oğluna Moğolca "konuk" manasına gelen Cuci adını koymuştur. Cuci'yi hiçbir zaman diğer oğullarından ayırmayıp öz oğlu gibi davranmıştır.

4 - Tarihe damga vurmuş bir isim olmasına rağmen fiziksel özellikleri hakkında tam bir bilgi yoktur. Bir çok kaynakta kendisi uzun, güçlü, gür sakallı ve uzun saçlı bir insan olarak tasvir edilirken, bazı kaynaklara göre ise kızıl saç ve yeşil gözlü olduğu söylenmektedir.

3 - İhaneti hiçbir şartta kabul etmezdi. Kendi düşmanına dahi ihanet edenleri idam ettirmiştir. Cengiz Han kan kardeşi Camoka ile liderlik çekişmeleri sonucu düşman olmuşlardır. Kaçak hayatı yaşayan Camokayı adamları kandırarak imparatorun yanına götürür. Cengiz Han, Camoka'ya yaptıkları ihanetten dolayı adamları öldürmüştür.

2 - Söylenenlere göre fethettiği topraklardaki kadınlardan çocuk sahibi oluyormuş. Bu bilgiye dayanarak araştırmacılar şöyle bir iddia ortaya atmıştır. Her 200 kişiden biri Cengiz Han'ın soyundan geliyor olabilir.

1 - 18 Ağustos 1227 yılında ölmüştür ve mezarının yeri bilinmemektedir. Gömüldükten sonra mezarının gizli tutulması için birçok at mezarın üstüne gezdirilerek mezarın belırginliği yok edilmiş. Mezarının yeri bilinmesin diye, cenaze törenine katılan herkesin öldürüldüğü söylenir. Günümüzde mezarı lanet getireceği inancıyla aranmamaktadır.

Ben tanrının cezasıyım. Eğer bir günah işlememiş olsaydınız, tanrı sizi cezalandırmam için beni yollamazdı.

Kullanılan Müzikler:
"Skye Cuillin" Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

"Gustav Sting" Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Kategori
Komik ve ilginc Videolar Bilgi Bankasi

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.