Featured

Dünyanın En Gizemli 10 Arkeolojik Kalıntısı

Üzgünüz, bu videoyu sadece Kayıtlı üyeler izleyebilir.

Lütfen giriş Yapınız ya da Buraya Tiklayarak sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz.

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
177 İzlenme
Bu videoda sizlere eski uygarlıkların yaşamları hakkında bizlere bilgi veren Dünyanın En Gizemli 10 Arkeolojik Kalıntısını anlattım.

10 - Toprak Askerler ya da Terrakota Ordusu ilk Çin imparatoru Qin Shi Huang'ın mezarında bulunan heykellerdir. 1974'te Çin Halk Cumhuriyeti'nin Shaanxi eyaletine bağlı Xi'an yakınlarında bir çiftçi tarafından bulunmuştur. Askerlerin "İlklerin imparatoru" olarak bilinen Qin Shi Huang'ın mezarını koruduğuna inanılır. Boyları 183-195 santimetre arasında değişen bu heykel askerlerin her birinin yüz ifadesi farklıdır. İmparatorun Mezarı ve Terra Cotta Ordusu, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınmıştır.

9 - Mohenjo daro
Mohenco-daro, Hz.İsa'dan yaklaşık 2000 yıl önce varolmuş(M.Ö 3300-1700) antik bir yerleşim merkezidir. 1922 yılında keşfedilen bu yerleşim, İndus Vadisi Uygarlığı'nın en gelişmiş kentidir. Düzenli yollar ve kanalizasyon sistemleri kentte gelişmiş bir topluluğun yaşadığını göstermektedir. Merdiven kalıntıları evlerin en azından iki katlı olduğunu kanıtlamaktadır.

8 - Ica taşları
Peruda bir mağarada bulunan ve binlerce yıl öncesine ait bu taşların gizemi hala çözülebilmiş değil. Taşların üstüne ufolar, sezeryan doğum, dinozorları avlayan insanlar gibi birçok olay resmedilmiştir. Binlerce yıl öncesinde bunlar nasıl biliniyordu ve bu taşlar nasıl günümüze kadar bozulmadan geldiği henüz bilinmiyor.

7 - Piramitler
Piramitler Mısır'da bulunan gizemli yapılardır. Keops piramidi Dünyanın Yedi Harikası'ndan biridir. Sadece mısır değil dünyanın birçok yerinde bulunan piramitlerin hala ne için yapıldıkları tam olarak belli değildir ve çeşitli teoriler vardır.

6- Teotihuacan Kenti
Teotihuacan, Kolomb öncesi amerikanın dev bir kentidir. Kimler tarafından kurulduğu ve niçin aniden terkedildiği halen açıklığa kavuşmamış bu görkemli şehrin kuruluş tarihi hakkındada farklı görüşler vardır.

5 - Antikythera düzeneği
Karmaşık bir yapıya sahip olan bu mekanizma 1900-1901 yılları arasında Girit ve Mora Yarımadası arasında bulunan Antikythera enkazından çıkarılmıştır. M.Ö 100 yıllarında yunanistanda yapıldığı düşünülen bu düzeneğin astronomik konumları hesaplamak için tasarlanan tasarlanan bir hesap makinesı olduğu düşünülüyor ve buda geçmişte yaşayan medeniyetlerin ilkel değilde gelişmiş teknolojilere sahip olduğunu birkez daha ispatlıyor.

4 - Phaistos Diski
Girit adasında 1908 yılında bulunmuştur. Baskı kullanılarak yapılmış bu diskin üzerindeki yazılar mısır hiyerogliflerini andırmaktadır ama birçok dil uzmanının incelemesine rağmen hiçbir şekilde yazılar anlaşılamamıştır.

3 - Bağdat Pili
Wilhelm Konig, 1930lu yıllarda Irak/Bağdat yakınlarında bir nesne buldu. Yapılan araştırmalar üzerine bunun antik bir pil olduğu saptandı. MÖ 250-MS 640 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Toprak bir kabın içine monte edilmiş bakır bir silindir, demir çubuk ve ağzını kapatan asfalttan oluşan bu nesne dünyanın en eski pili olarak kabul ediliyor. Ayrıca, pilin 2 volt enerji ürettiği saptanmış.

2 - Kristal Kafatası
Maya dönemine ait ve en azından 1000 yıllık olan kristal kafatasları tek bir parça halinde yapılmış. Nasıl bir teknikle yapıldığı anlaşılamayan kafatasının günümüz teknolojisiyle bile yapılmasının mümkün olmadığı söyleniyor.

1 - Stonehenge
Neolitik taş devrinden kalma bu antik anıt Londra'nın 130 km batısında bulunmaktadır. Bu yapı, astronomi, geometri, paganizm ve meteorolojiyle ilişkilendirilmektedir. Konumu ve bu büyüklükte taşların o bölgeye nasıl geldiği açıklanamadığı için uzaylılarla bile ilişkilendirilmektedir.

Kullanılan Müzikler:
"Crusade" Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

"Gustav Sting" Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Kategori
Komik ve ilginc Videolar Bilgi Bankasi

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.