Dünya'nın En Zengin İnsanı Vahşi Topraklarda Nasıl Kayboldu ?

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by
5 İzlenme
Rockefeller Ailesi... 19yy'ın sonu itibariyle petrol endüstrisi sayesinde büyümüş, bunun yanında sanayi, politika ve bankacılık işleriyle de Birleşik Devletler tarihinin en güçlü ailelerinden biri olmuştur. Rockefeller Ailesi Kasım 1961'de büyük bir trajedi yaşadı, Başkan yardımcısı Nelson Rockefeller'in oğlu ailenin 4.kuşak üyesi Michael Rockefeller, Yeni Gine'deki Asmat bölgesine gitti ve bir daha geri dönemedi. Michael Asmat'ta ne yaşamıştı ? Dünya'nın en güçlü ailesi bile oğullarını Yeni Gineden kurtaracak kadar güçlü değildi.

Michael elbette iyi bir eğitim almıştı, Harvard'da tarih ve ekonomi okumuştu. Şimdiye kadar yaşamış en zengin insanlardan biri olan John Rockefeller'in torunuydu. Babası Nelson, onun ayak izlerini takip etmesi ve ailenin dudak uçuklatan servetini yönetmesini istiyordu ancak bunun için henüz erkendi, Michael önce gençliğini yaşamalıydı, hayatta yönetim kurulu odalarında oturup toplantı yapmaktan çok daha heyecanlı şeyler vardı. Michael'in her şeyin ötesinde keşif gezilerini macerayı seven bir yapısı vardı. Ancak bu tutkusu Kasım 1961'de ona çok pahalıya patladı.

Nelson bir sanat koleksiyoncusuydu, ilkel sanat eserlerini sergilediği bir müzesi vardı ve bu müzede Nijerya, Aztek ve Mayalara ait eser vardı. İşte bu eserler yıllar önce henüz ufak bir çocuk olan Michael'i büyülemişti. Amacı böyle bir koleksiyona sahip olmaktı, herkesi büyüleyen eşsiz bir koleksiyona..

1960'da Harvard'dan mezun olduktan sonra kendi sanat eserlerini aramaya karar verdi. Harvard'da beraber çalıştığı antropoloji öğrencisi olan Karl Heider '' Michael daha önce yapılmamış bir şeyi yapmak ve New York'a çok büyük bir koleksiyonla geri dönmek istiyordu. ''

Japonya ve Venezuela'da aylarca yaşamıştı yani bu ilk gezisi değildi ama en kesinlikle en zorlusu olacak, şimdiki hedefi hiç durmadan seyahet etmek ve ıssız yerlere antropolojik keşiflere çıkmaktı. Önce Hollanda Ulusal Etnoloji Müzesi'ndeki temsilcilerle görüştü adından Asmat halkının sanatsal ürünlerini almak için Gine'ye doğru yola çıkmaya karar verdi. Asmat Michael'i etkilemişti, dış dünyayı bilmeyen hayatın çok gerisinde kalmış ilkel köylere ev sahipliği yapıyordu.

1960'larda Asmat'ta Hollandalı sömürgeciler vardı, nerdeyse on yıllardır bu adadaydılar. Ancak yine de yerli halkın birçoğu hayatında beyaz adam görmemişti. Burası dış dünyadan izole, arazilerinde ruhların yaşadığına inan, beyaz insanlar denizden geldiği için onları doğaüstü varlıklar sanan insanların yaşadığı bir yerdi.

Michael, araştırmacı ve belgesel ekibi ile birlikte adadaki en büyük Asmat topluluklarından birinin yaşadığı, ve misafirleri pek hoş karşılamadığı bilinen Otsjanep köyüne gidecekti. Burada belgesel çekecek, halkın sanat eserlerini inceleyecek, yaşam öykülerini yakından izleyeceklerdi. Yerli halk ekipteki fotoğrafçılara çekim yapmaları için izin verdi aancak ritüeller, dini ayinler ve bilmediğimiz başka amaçlar için yapılmış karmaşık oyulmuş ahşap sütünlarını almalarına izin ermediler.

Dragon and Toast by Kevin MacLeod
Link: https://incompetech.filmmusic.io/song/3673-dragon-and-toast
License: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/Birbirinden İlginç videoalardan haberdar olmak için tıklayın: http://www.youtube.com/user/AlfaninDunyasi?sub_confirmation=1

Diğer videolara Göz Atın; https://www.youtube.com/playlist?list=PLQRLmac0tZEUBm_d9LX-xuDJxx9LzGKFw

1 Asır Önce Mezarlıkta Bulunan Devin Sırrı Neydi ? https://youtu.be/2PGr1ogCjI8

Istakoz Elli Katilin Karanlık Hikayesi: Grady Stiles
https://youtu.be/BrNonCgXQnk

58 Yıldır Durmadan Yanan Kasaba: Centralia
https://youtu.be/KX1GmOo72Mk

Müzik: Dragon and Toast by Kevin MacLeod
Link: https://incompetech.filmmusic.io/song/3673-dragon-and-toast
License: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

İletişim:alfanindunyasi@gmail.com
Facebooktan Takip Edin ; http://goo.gl/S5k5z5
Kategori
Komik ve ilginc Videolar Bilgi Bankasi

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.