Featured

Dünyayı Kurtaran 10 Aşı

Üzgünüz, bu videoyu sadece Kayıtlı üyeler izleyebilir.

Lütfen giriş Yapınız ya da Buraya Tiklayarak sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz.

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
171 İzlenme
Bu videomda, dünyanın en korkunç hastalıkları ve bunlara tedavi aşısı bulan bilim adamlarını anlattım. Beğenmeyi unutmayın.

10 - Difteri, kuşpalazı adıylada bilinen, corynebacterium diphteriae isimli mikroorganizmanın boğaz, burun, göz ve derideki yaralara yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle çocuklarda görülen bu hastalık tedavi edilmesse korkunç sonuçlar ortaya çıkarır. Bu hastalığın adını Pierre Bretonneau isimli doktor koymuştur. Bu hastalığın teşhisi tam olarak 1923 yılında konmuş ve aşısı Ramon ve Glenny tarafından bulunarak kullanılmaya başlanmıştır.

9 - Verem adıyla bilinen tüberküloz hastalığı bakteriyel ve bulaşıcıdır. İnce hastalık olarak da anılmaktadır. Birden fazla organda görülebilen bu hastalık, daha çok akciğerler ve akciğerlere ait lenf bezlerinde görülür. Tüberküloza neden olan mikrobu 1892 yılında Robert Koch keşfetmiştir ve 1905 yılında Nobel Ödülü kazanmıştır. Aşıyı ise 1920 yılında Albert Calmette ve Camille Guérin bulmuştur.Bu iki araştırmacının soyadına atfen bu aşıya BCG (Bacillus Calmette-Guérin)adı verilmiştir.

8 - Kuduz, merkezi sinir sistemine hakim olan zoonoz bir hastalıktır.(hayvanlardan insanlara geçen) Günümüzde bile bu hastalık erken teşhis edilmesse ölümlere sebep olabilmektedir. Sadece köpekten bulaştığı sanılmasına rağmen bu hastalık birçok hayvanda görülür. Bu hastalık hayvanların salyasında bulunur ve genellikle ısırma suretiyle bulaşır. Bu korkunç hastalığın aşısını Fransız mikrobiyolog ve kimyager Louis Pasteur bulmuştur.

7 - çocuk felci - Poliomyelit
Poliomyelit yani çocuk felci omurilik kaslarının kasılmasını başlatan ve sinirlere zarar veren bir virüsün neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyondur. Tedavisi yapılmassa kalıcı felçlere neden olan bu enfeksiyon yüksek ateş, şiddetli baş ağrıları ve sırt ağrıları ile kendini belli eder. Bu hastalık aşı uygulamasının başlaması ile büyük oranda ortadan kalkmıştır ve bu mucize aşıyı bulan kişi bakteriyolog Jonas Salk'tır.

6 - Haemophilus influenzae, gribe neden olan virüs olarak bilinmektedir. Richard Pfeiffer tarafından keşfedilmiştir. Dr. Graeme Laver ise grip aşısını geliştirmiştir. Aşıyı bulduktan yıllar sonra ise 'grip aşısına güvenmeyin, insanlara aşı yaptırmayın demiyorum ancak ondan mucize bekleyemezsiniz." demiştir. Tamiflu ve Relenza gibi ilaçlarda gribe karşı kullanılmaktadır.

5 - Hepatit b, halk arasında sarılık olarakda bilinen karaciğer iltihaplanmasına neden olan bir virustür. Bazı insanlarda HBV'ye karşı doğal bir bağışıklık bulunmaktadır. Bağışıklığı olmayan kişilere ise aşı yapılmaktadır. Kan yolu ve cinsel yol ile bulaşabilir ama genel olarak kan yoluyla bulaşır. Aşı Maurice R. Hilleman tarafından bulundu. Ayrıca Hilleman 40 civarı aşı bulmuştur ve aşının babası olarak anılmaktadır.

4 - Boğmaca, genellikle çocuklarda görülen çok bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Kanlı öksürme, bulantı gibi semptomları vardır. Hastayla yakın temas içinde bulunan ve aynı ortamda olanların mutlaka proflaksi olması gerekir. Aşısını 1923 yılında Thorvald Madsen ve arkadaşları bulmuştur.

3 - Tetanos veya kazıklı humma, kaslarda sertleşme ve kasılmayla belirginleşen ölümcül bir hastalıktır. Clostridium tetani isimli bakterinin, derideki bir yara, çizik aracılığıyla vücuda girmesinden kaynaklanır. yaklaşık 12 gün kuluçka süresinin ardından ağrılı kas kasılmaları, çene kilitlenmesi görülür. Tedavi edilmesse aşırı ağrılı kasılma nöbetleri devam eder ve ölüm ile sonuçlanır. Aşısını Christian Zoeller ve Gaston Ramon bulmuştur.

2 - Kızamık ya da Rubeola, bulaşıcı bir çocukluk hastalığıdır. Kızamığı ilk defa 860 senesinde Farslı hekim Razi bildirmiştir. Kızamık, üç yaşın altında, yaşlılarda ve hamilelerde tehlikelidir. Beslenmesi bozuk çocuklarda, zatürre ile birlikte ölümle bile sonuçlanabilir. Aşıyı virolog John Enders bulmuştur.

1 - Çiçek Hastalığı, her yaşta insanda görülebilen, yüzde ve vücutta kabarcıklar oluşturan ağır ve bulaşıcı bir hastalıktır. Vücuttaki yaralara bulaşarak yayılan bu viruse karşı önlem alınmassa ölüm oranı oldukça yüksektir. Bu ölümcül hastalığın aşısını ise Edward Jenner bulmuştur.

Kullanılan Müzikler:
"Ossuary 7 - Resolve" Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

"Gustav Sting" Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Kategori
Komik ve ilginc Videolar Bilgi Bankasi

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.