Featured

Facebook Evrim Tartışması-2: Yorumlara cevaplar

Üzgünüz, bu videoyu sadece Kayıtlı üyeler izleyebilir.

Lütfen giriş Yapınız ya da Buraya Tiklayarak sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz.

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
161 İzlenme
30 Temmuz 2017 günü facebook'a gönderdiğim evrim ve inançla ilgili iletiye girilen yorumlar oldukça eğlenceliydi. Hepsine yazarak yetişemediğim bir video çektim. Bu da ikini bölümü ve özel olarak sevgili Mustafa Cantürk abimin yazdığı yoruma verilen detaylı yanıtı içeriyor.. Birinci bölüm: https://youtu.be/n1Gguwh6qbw
Facebook'taki gönderi de şuydu:

Evrim bir Müslüman için, diğer tüm tabii olaylar ve kurallar gibi, Allah'ın yaratma kanunudur. Hem de sadece canlılar için değil tüm alem için geçerlidir. Evrim yoktur demenin bugün "çekirdek kuvveti yoktur" veya "elektrik alan diye bir şey yoktur" demekten hiç bir farkı yok...
Anksimender, Aristo, İbn-i Miskeveyh, Cahız, Biruni, Lamarck, Darwin ve niceleri, aynen diğer bir çok bilim insanı gibi tabiatın kanunlarını keşfetmek için çalıştı; ortaya eksikliklerle de olsa fikirler, "teoriler" koydular.
Bu fikirleri "yok saymak", "yasaklamak" ve "anlamazlar" diye "gençlerden gizlemek" 21. Yüzyılda Evangelist Hristiyanlara ve Müslümanlara nasip oldu.
Bunda, düşünenler için büyük ibretler vardır...
Hakikat ve hikmet, Müslümanın yitiğidir. Hakkınıza sahip çıkın!
Dipçe: Aslında bütün bunlar hayırlı da oldu. Bu "yok sayma ve üzerini örtmeye çalışma" çabası sayesinde çok daha insan evrimi ve yaratılışın kurallarını merak edecek ve inşallah gelecek nesilde çok daha açık kafalı, kendini bilmeye uğraşan, cin fikirli gençler göreceğiz... Her kriz bir fırsattır

https://www.facebook.com/drsinancanan/posts/1481471941896099?notif_t=like¬if_id=1501410448550428

Mustafa Cantürk'ün yorumu:
Sevgili Sİnan,bir süredir evrimcii görüşlerinle kamuoyunda gündeme geliyorsun.Bu görüşlerinle de özellikle laik ve ateist kesimlerden alkış alırken kendi yetiştiğin çevreden tepkiler ve eleştiriler alıyorsun.Bu konuda sanırım evrim derken neyi kastettiğini açık net ve herkesin anlayabileceği şekilde açıklamanda fayda var.
Herşeyden önce bu ülkede Kemalist ideoloji, bu ülkenin çocuklarını cumhuriyetten itibaren kökünden koparmak için inancımızın temellerinden biri olan; Allah’ın ilk insan olarak Hz.Adem’i yarattığı ve O’nu da topraktan yarattığı hakikatini yok saymış,(daha da acısı yaratıcıyı yok saymış)inandığımız kitabın şüphe duymayacağımız bir gerçeğiyle bizi ve inançlarımızı küçümseyerek alaya almış,bizi biz yapan değerleri yok saymış yok saymamakla da kalmamış savaş açmıştır...Ve yıllarca bu bilgilerle evinden,köyünden Müslüman olarak mektebe gönderilen birçok gencimiz Aliler Ayşeler, ateist olarak, Kur’anı inkar ve tahkir ederek hatta inancına ve ecdadına düşman olarak evine ailesine dönmüştür.Okullarda yakın zamana kadar evrim bir teori değil de bir kanun gibi öğretilmiş ve insanlığın atasının Adem as olduğu yaradılış görüşü YOK SAYILARAK yerine kainatın ve insanın tesadüfen oluştuğu YARATICIYI YOK SAYAN darwinist evrimci görüş tek doğru görüş olarak öğretilmiştir.
Senin yerin burada neresi,neyi değiştirmeye, neyi anlatmaya ve ne kazanmaya çalışıyorsun neden hep ateistleri memnun edecek cümleler kurarken seni seven insanları üzecek yaklaşımlar sergiliyorsun ve neden cümlelerinde ateizme ve ateistlere yönelik eleştiriler geçmiyor sanırım açıklaman gerekli.Mesela darwinizmi savunuyor musun?Evrimle ilgili düşüncelerinde ateist evrimcilerden hangi konuda ayrılıyorsun, İnsanın maymundan evrildiği yönündeki görüşlerine katılıyor musun? Hz.Adem (as) ın ilk insan olarak topraktan yaratıldığı gerçeğine inanıyor musun? Farklı mı yorumluyorsun? evrim için gösterdiğin çaba kadar hergün sayıları artan bu ülkeninin Müslüman ecdadının fatihin torunlarının ateizmin pençesinden kurtulması için, öncesinde de ağırlığı darwinist evrimcilerin pençesine düşmemesi içinde en az evrim savunuculuğun kadar bir uğraş vermen gerektiğini hiç düşündün mü? Zaten yıllarca tahkir edilmiş bu ülkenin inanan insanlarının bilim düşmalığını bir de senin ifade etmen vurgulaman ne kazandıracak?Ya da hakikat bu mudur?
Çok yakın göründüğün Caner Taslaman vb nin sünnete sidik bulaştırma çabaları dışında gençlerin kalbine Kur’an ve Peygamber sevgisini yerleştirme, kainatın yaratıcısını tanıma ve tanıtma yolunda çabalarına da şahit olabilecek miyiz?
Aşağıdaki açıklamaları nasıl değerlendiriyorsun doğrusu merak ediyorum.
Kategori
Sinan Canan

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.