Featured

Gerçekleşen En Kötü 10 Ekolojik Felaket

Üzgünüz, bu videoyu sadece Kayıtlı üyeler izleyebilir.

Lütfen giriş Yapınız ya da Buraya Tiklayarak sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz.

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
225 İzlenme
İnsan eliyle gerçekleşmiş ve dünyanın en korkunç felaketleri.

10 - Exxon Valdez Kazası (Mart 1989)
Bugüne kadar insan eliyle gerçekleşmiş en büyük çevre felaketlerinden biridir. Exxon Valdez isimli petrol tankerinden resmî verilere göre 10.8 milyon galon petrol denize akmıştır. Bölgedeki doğal yaşam bundan yoğun şekilde etkilenmiş; deniz kuşlarından katil balinalara kadar bölgede yaşayan birçok türden hayvan ölmüştür.

9 - Three Mile Adası Kazası
Nükleer erime sonucu Three Mile adasında nükleer elektrik santralinde meydana gelen kazadır. 28 Mart 1979 yılında Amerika Birleşik Devletleri Pensilvanya eyaletinde meydana gelmiştir. Küreselleşmenin eşiğindeki nükleer tesisler bu kaza sonrası
sekmeye uğramış ve ABD'de nükleer santral yapımı planlanan reaktörler hızla iptal edilmiştir. Olay Uluslararası Nükleer Olay Ölçeği (INES) skalasında 7 üzerinden 5 puanla değerlendirilmiştir. Yani geniş sonuçlar doğruacak bir kaza olarak tanımlanmıştır. yaklaşık 140 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştır.

8 - BP Deepwater Horizon petrol sızıntısı
ABD tarihindeki en büyük petrol sızıntısıdır. 20 Nisan 2010 tarihinde meydana gelen patlamada 11 işçi öldü ve bu patlamadan sonra uzun bir süre kapatılamayan petrol kuyusundan varillerce petrol Meksika Körfezi'ne sızdı. BP petrol şirketi sebebiyet verdiği bu çevre felaketi için aralarında balıkçılar, çevre sakinleri ve temizleme görevlilerinin de yer aldığı kesimlere toplamda 7.8 milyar dolar ödeyecek.

7 - Baia Mare siyanür sızıntısı
30 Ocak 2000 tarihinde Romanya’nın Baia Mare kenti yakınlarında bulunan madende, altın ve gümüş gibi maddeleri ayrıştıran Aurul S.A. şirketine ait havuz yıkılmış ve 120 ton siyanür ve ağır metaller içeren atık su Macaristan’da ki Somes ve Tisza Nehirlerine akmıştır.Bu bulaşmanın sonucunda nehir çevresindeki tüm ekosistem mahvolmuş ve nehirdeki canlı yaşamı sona ermiştir.

6 - Seveso Felaketi
10 Temmuz 1976'da İtalya'nın Seveso kasabasındaki bir kimya şirketindeki patlamanın ardından çevreye bir dioksin bulutu yayıldı. Bu olay sonucunda binlerce hayvan telef olmuştur. Kasaba insanlarında ise "klorakne" denilen cilt hastalıkları ortaya çıkmıştır.

5 - Kuveyt Petrol Yangınları (1991)
Körfez Savaşı esnasında Kuveyt'i işgâl eden Irak askerleri yenilince bölgedeki 700'ün üzerinde petrol kuyusunu ateşe vermiştir. Yangınlar 1991'in Ocak ayında başladı ve son yangın ancak Kasım 1991'de söndürülebildi. 10 ay gibi bir sürenin ardından söndürülebilen yangınlar, ülkede büyük bir çevre felaketine yol açtı. Yangınların hemen ardından Kuveyt'de solunum sorunları baş göstermeye başladı. Bununla birlikte yangınlar, nadiren yağmur yağan çöl tabiatını da olumsuz yönde etkiledi.

4 - Bhopal felaketi (3 Aralık 1984)
ABD kökenli Union Carbide firmasının, Hindistan Bhopal'de kurduğu böcek ilacı üreten fabrikadan yanlışlıkla 40 ton metil isosiyanat gazını dışarı atması 18.000 kişinin ölümüne, 150.000'den fazla insanın zehirlenmesine neden oldu. Çevresel etkileri Çernobil faciasından bile korkunç olan bu kazadan 20 yıl sonra, 2004 yılında yapılan ölçümlerde, toprakta normalin 6 milyon katı toksik madde bulundu.

3 - Yağmur Ormanları Katliamı
Yağmur ormanlarının yokolması iklim değiºikliklerine neden olacaktır. Ormanların kesilmesi, genel ısı artışı ve yağmur azalması gibi birçok kötü sonuç doğuracak.

2 - Çernobil reaktör kazası - 1986
Çernobil dünya tarihindeki en kötü nükleer felaket olarak gösteriliyor. 26 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna’daki Çernobil nükleer santralindeki reaktörlerden birinde patlama meydana geldi. Yaşanan nükleer çekirdek erimesi nedeniyle atmosfere karışan radyasyon, Hiroşima ve Nagazaki atom bombalarının geride bıraktığından daha fazladır. Patlamanın yaşandığı reaktör, kalın beton muhafaza içine alınarak çürümeye terk edilmiştir.

1 - Küresel Isınma, başlıca atmosfere salınan gazların neden olduğu düşünülen sera etkisinin sonucunda, Dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artışa verilen isimdir. Bilimadamları, oluşacak bu iklim değişikliklerinin kalp, solunum yolu, bulaşıcı, alerjik ve bazı diğer hastalıkları tetikleyebileceği görüşünde.

Müzik:
"The Complex" Kevin MacLeod (incompetech.com)
Kategori
Komik ve ilginc Videolar Bilgi Bankasi

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.