Featured

Göbeklitepe Belgeseli / ŞANLIURFA

Üzgünüz, bu videoyu sadece Kayıtlı üyeler izleyebilir.

Lütfen giriş Yapınız ya da Buraya Tiklayarak sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz.

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
113 İzlenme
Göbeklitepe, Şanlıurfa il merkezinin yaklaşık 17 km. doğusunda bulunuyor.

Göbekli tepe: avcı-toplayıcılıktan, çiftçiliğe, besin üretimine dayalı bir yaşam tarzına geçiş döneminde yapılmış ve dünya üzerinde eşi benzeri olmayan, emsalsiz anıtları barındırmaktadır.

Burada günümüzden 12.000 yıl öncesine tarihlenen “Dünyanın En Eski Tapınağı” bulunuyor. Mezopotamya bölgesindeki en eski olarak bilinen bu tapınağı kullananlar: bir an gelmiş, tapınağın üzerini toprakla kapatmışlar ve böylece tapınak ve tapınma alanı binlerce yıl sonra günümüze sağlam olarak gelebilmiştir.Göbeklitepe, hakkında o kadar kolay ve basit açıklamalar yapılamayacak kadar önemli ve ilginç bir arkeolojik bulgu…

Ama şu ana kadar bulunanlarla birlikte 20'ye yakın mabed olduğu iddia edilen yapı var. Bu yapıların tasarımları eliptik, sarmal, dairesel yani gelişmiş formlarda. mabed olduğu iddia edilen mekanlarda ortada iki adet T biçiminde büyük (yaklaşık 12 ton) taş var ve bu taşlar kaidelere oturtulmuşlar. zemin su geçirmeyen bir zemin. bu ortadaki iki T taşın etrafında yine T biçiminde mekanın şekline göre sıralanmış taşlar var. Belirli geometrik ara ile sıralanmışlar ve üzerilerinde 12 adet hayvana ait semboller mevcut.

Bu semboller ve heykel tarzı hayvan figürü o kadar detaylı ve ilginç ki bunu o zamanın insanının nasıl yapabildiği ve nasıl oldu da bunların 12.500 yıldan fazla zaman dayandığı sorularına yanıt bulmak güçleşiyor.
Kategori
Bilgi Bankasi

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.