Güneş sisteminin sınırında ne var? En büyük balon?

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
6 İzlenme
4-15 yaş arası her seviyeden çocuklar için ana dili İngilizce eğitmenlerle bire bir İngilizce eğitim uygulaması Cambly Kids'e ilk kez %60 indirimle abone olmak için kod: Kids600 https://cambly.biz/Kids600 (iş birliği)
---
Bir dahaki sefere musluğu açtığınızda lavaboya akan suyun oluşturduğu şekle bakmanızı istiyorum. O gördüğünüz şeklin çok çok daha büyüğü, devasa bir balon şeklinde bizi, güneşimizi ve etrafında dönen tüm gezegenleri içine alarak evrenin yıkıcı güçlerinden koruyor.
16 Kasım 2022’de uzay tarihinde yeni bir sayfa açıldı. Bölümün adı: Artemis. Dünyanın en güçlü roketi SLS ve onun üzerinde taşıdığı Orion kapsülünün yolculuğunu 5 saatten uzun süren bir yayında canlı canlı aktardım. Ay’a doğru ilerleyen Orion uzay aracının içinde ve dışında 16 kamera var. Güneş panelleri üzerindeki kameralar bize Dünya’nın görüntülerini çekip yolladı.
Orion şu anda Dünya’nın balonundan çıktı. Ay’ın balonuna girdi. Oraya epeyce bir yaklaşmış durumda. Açıklamalar bölümüne bıraktığım linkten siz de gerçek zamanlı olarak konumunu takip edebilirsiniz. 21 Kasım Pazartesi günü 100 km kadar yakınından geçip özel bir yörüngede hareketine devam edecek ve Ay’ın 64.000 km ötesine kadar gidip geri dönecek. Bu bir rekor! Çünkü 1969’da içinde astronotlarla oraya giden Apollo uzay aracı Ay’ın çok daha yakın bir yörüngesinde kalmıştı. İki astronot Lunar modülle Ay’a inince geride kalan tek kişi yörüngede arkadaşlarını beklerken dünyadan en uzak noktaya ulaşan ilk insan olmuştu. Aynı zamanda en yalnız insan.
Bizler Dünya balonunda yaşıyoruz. İçinde insanların yaşayabileceği şekilde tasarlanmış bir aracı bugüne kadar en uzak Ay balonuna gönderebildik. O da şu anda hala yolda. Fakat bir de insan taşımayacak şekilde özel olarak tasarlanmış uzay araçları var. Ve onları gönderdiğimiz yerlerde çok daha farklı ve çok daha büyük balonlar...
Şimdi bu balonları göstermek üzere sizleri uzay-zamanda bir yolculuğa çıkarmak istiyorum. Tam 16 yıl öncesine gideceğiz. Şu anda izlediğiniz her şey gerçek verilere dayanarak oluşturulmuş. Kasım 2006’da başlayacak yolculuğumuz.
---
Bu videoyu ve kanalımdaki diğer içerikleri nasıl hazırladığımı merak ediyorsanız: https://superpeer.com/barisozcan/collection/sistemim
---
Videnun tam metni ve kullandığım kaynaklar:
https://barisozcan.com
Kategori
Bilgi Bankasi

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.