Featured

Hayatını Uzaya Adamış 10 Rus Kozmonot

Üzgünüz, bu videoyu sadece Kayıtlı üyeler izleyebilir.

Lütfen giriş Yapınız ya da Buraya Tiklayarak sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz.

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
147 İzlenme
Bu videomda size soğuk savaş yıllarındaki uzay yarışında ilklere imza atmış en önemli rus kozmonotları derledim. iyi seyirler.

10 - Vladimir Komarov
Bir uzay uçuşunda hayatını kaybeden ilk insan olan Komarov, Soyuz 1 uzay aracının atmosferden Dünya'ya girişte paraşütün açılmaması sonucu yere çakılarak yaşamını yitirmiştir.

9 - Gherman Titov (1935-2000)
German Stepanoviç Titov, Yuri Gagarin, Amerikalı astronotlar Alan Shepard ve Gus Grissom sonra uzaya çıkan dördüncü insan ünvanını taşımaktadır. Vostok 2 gemisiyle 6 Ağustos 1961 tarihinde uzaya uçtu. Kalkışta 26 yaşına girmesine bir ay vardı, halen uzaya çıkan en genç insan unvanını korumaktadır.

8 - Vladislav Volkov (1935-1971)
Soyuz uzay aracının havasının uzaya boşalması sonucunda meydana gelen felakette Vladislav Volkov ve iki kozmonot hayatını kaybetmiştir. Bu olay uzay sınırları içerisinde meydana gelen ilk ölüm vakasıdır.

7 - Valentin Bondarenko (1937-1961)
Gagarin ile birlikte uzaya gönderilme testlerine girmiş yalnız basınç testinde rahatsızlanarak yaşamını yitirmiştir. Sovyet yönetimi kendisine astronot ünvanı vermiştir.

6 - Yuri Alekseyeviç Gagarin, 12 Nisan 1961 tarihinde Rus Uzay Gemisi Vostok 1 ile uzaya çıkan ilk insan olmuştur.

5 - Valentina Tereshkova, 16 Haziran 1963 tarihinde, Vostok 6 adlı uzay mekiği ile uçuşunu gerçekleştirerek uzaya çıkan ilk kadın pilot olmuştur.

4 - Svetlana Savitskaya (1948-)
Svetlana Yevgenyevna Savitskaya, Valentina Tereşkova'dan 19 yıl sonra 1982 yılında uzaya giden ikinci kadın olmuştur. Ayrıca, Salyut 7 uzay istasyonundaki görevi sırasında 25 Temmuz 1984'te 3 saat 35 dakikalık bir uzay yürüyüşü yaparak uzayda yürüyen ilk kadın oldu.

3 - Sergei Konstantinovich Krikalev
1991 SSCB'nin dağıldığı esnada uzay istasyonunda olan Krikavel ülkedeki maddi imkansızlıklar nedeniyle geri gelememiş ve 311 gün uzayda kalarak en fazla uzayda kalan insan rekorunu elde etmiştir. Toplam uzayda geçirdiği zamanın toplamı ise 803 gün, 9 saat, ve 39 dakikadır.

2 - Yelena Serova, SSCB'nin yıkılmasından 17 yıl sonra Rusya Federasyonunun uzaya gönderdiği ilk kadın kozmonot ünvanını taşımaktadır.

1 - Aleksey Arkhipoviç Leonov, uzayda yürüyen ilk insandır. Yürüyüşünü 18 Mart 1965'de yapmıştır. 12 dakika süren yürüyüş sırasında uzay mekiğinden 15 metre kadar uzaklaşmıştır.

Müzikler:
"Broken Reality" Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

"Gustav Sting" Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Kaynak: http://www.tarihiolaylar.com/galeriler/tarihten-hayatini-uzaya-adamis-ya-da-uzayda-kaybetmis-10-sovyet-ve-rus-kozmonot-astronot-245
Kategori
Komik ve ilginc Videolar Bilgi Bankasi

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.