Featured

İstanbul Küçükçekmece'de Bir Antik Kent / BATHONEA

Üzgünüz, bu videoyu sadece Kayıtlı üyeler izleyebilir.

Lütfen giriş Yapınız ya da Buraya Tiklayarak sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz.

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
162 İzlenme
Dünyanın hangi köşesine gidilirse gidilsin, her şehrin kendisiyle özdeşleşmiş bir ünü ve adeta çekim etkisi yaratan bir güzelliği mutlaka keşfedilir.

Sizce İstanbul’u, sahip olduğu hangi güzellik ve zenginlikler dünya coğrafyasında bu denli çekici kılıyor? Ve İstanbul’u hangisi daha güzel anlatıyor?

İstanbul denince, iki büyük imparatorluğun buram buram tarih kokan kasırları, hanları ve sarayları gelir akla hemen. Büyük bir imparatorluğun adım adım çöküşü ve tarihin tozlu sayfalarına gömülüşünün sızısını, hiç şüphesiz en çok bu şehir hisseder derinliklerinde.

Sizi bugün, bu kadar yakınımızda olan bilinmemiş bir güzelliğe İstanbul’da da ilk defa Hitit izlerinin bulunduğu Küçükçekmece Gölü kenarındaki Bathonea Antik Kenti kazılarına doğru yolculuğa çıkartıyoruz.

Neolitik Dönem, Tunç, Demir ve Antik Çağları kapsayıp Osmanlı Dönemi sonlarına ulaşan kesintisiz bir zaman dilimine ait önemli arkeolojik verilerle buluşmaya hazır mısınız?

Günümüzden 2700-2600 yıl öncesine ait iki antik liman ve dünyada keşfi yapılan üçüncü antik fener, Hititlere ait olduğu düşünülen 2 adet yapı adak heykelciği ile yine Hitit dönemi pişmiş toprak eserler, antik Roma yolları, Bizans sarnıcı, bazilika kalıntıları, yeraltı su kanalları bunların hepsini bugün birlikte keşfederek yolumuza devam ediyoruz.

Gideceğiniz yer neresi olursa olsun İstanbul’da sürdürülen her yolculuk, size hep aynı tadı ve hazzı yaşatır.

Bathonea’na antik limanda oturduğunuzda bu hazzın başka ortakları da vardır, peş peşe göç eden kuşlar… Bu İstanbul’un kanatlı sakinlerini bu semalarda süzülürken seyretmenin hazzı, başka hiçbir şeyde yoktur.
Kategori
Bilgi Bankasi

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.