Patoloji raporları ne anlatıyor? - Epitelyal hücre anormalliği nedir?

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by
45 İzlenme
EPİTELYAL HÜCRE ANORMALLİĞİ (Epitel hücre atipisi, Epitel hücre anomalisi şeklinde de yazılabilir): PAP smearde normal dışı hücrelerin varlığını gösterir. %90 ın üzerinde HPV (Human Papilloma Virüs) enfeksiyonu sonucu gelişen değişikliklerdir.


Memorial Patoloji, İstanbul’da 800 metrekare alana sahip “Merkez Laboratuvar”ın yanı sıra Memorial Antalya Hastanesi bünyesindeki ikinci bir laboratuvar ve tüm lokasyonlarında “İntraoperatif Konsültasyon” hizmeti sağlayacak uzman kadrosu ve teknik alt yapısı ile hayata geçirilmiştir.

Bilimsel gelişmeler ve özellikle ‘Tüm Genom Haritalama’ çalışmalarının ışığında kanserin ‘şifreleri’ her geçen gün daha da çözülmektedir. Bu çalışmalar, kanser hücresinin genetik yapısına odaklanmıştır. Patoloji hücreler ile ilgilenirken, ‘Moleküler Patoloji’ hücrelerin genleri, aminoasit dizileriyle alakalıdır. Bu sayede sadece kanser hücresini gösteren belirteçler bulunmakta ve özellikle tedaviler için daha doğru hedefler belirlenmektedir. Son yıllarda her geçen gün önemi daha da artan ‘Hedefe Yönelik’ tedavinin temelinde bu moleküler çalışmalar yer almaktadır. Özellikle bazı tümör tiplerinde (bazı yumuşak doku ve beyin tümörleri) ise hem tanı hem prognoz (hastalığın gidişatı) tayini için de ‘Moleküler Patolojik’ tetkikler gerekli olabilmektedir.

Memorial Patoloji; çalışmalarını, grup bünyesinde yer alan kapsamlı genetik laboratuvarı ile ortak çalışmalar da yaparak yürütmektedir. Kanser hastalarına yönelik moleküler patolojik çalışmalar, hedefe yönelik tedavi seçeneklerinin belirlenmesi ve kanser genetiği konusunda da genetik laboratuvarı ile ortak hareket edilmektedir.

Memorial Patoloji, günümüz yapay zeka çağındaki teknolojik gelişmelere bağlı olarak, küresel bir platforma dönüşen, “dijital patoloji” alanındaki altyapısı ile de öne çıkmaktadır. Dünyanın her noktasından ulaşılabilir olan ve herhangi bir sağlık kuruluşundaki patoloji uzmanının görüntüleyebileceği sanal ortama taşınan veriler; bilgisayar ortamına aktarılabilmekte, bilgisayar programları ile değerlendirilebilmekte ve yapay zeka uygulamaları ile zenginleştirilmektedir. Dijital patoloji ile mikroskop altında incelenen lamlar ve patoloji preparatları, HD görüntü kalitesine sahip büyük ekranlarda daha ayrıntılı olarak incelenebilmektedir. Bu sayede, uzman kadrosunun tüm hastanelerinde hizmet vermesi sağlanmakta, lokasyondan bağımsız olarak, yurtdışında da hastalara ulaşma şansı yakalamaktadır. Dijital Patoloji hem -gerekli olduğunda- yurtdışındaki daha donanımlı patoloji laboratuvarlarından danışmanlık hizmeti almayı, hem de patoloji hizmetine, branşlaşmış patoloji kadrosuna ulaşımı kısıtlı coğrafyalara hizmet vermeyi sağlayarak, Memorial Patoloji’yi güçlendirmektedir.

Memorial Sağlık Grubu
https://www.memorial.com.tr

Bizi sosyal medyada takip edin;
Facebook: https://www.facebook.com/memorialhospitalstr
Instagram: https://www.instagram.com/memorialsaglik
Twitter: https://twitter.com/MemorialSaglik
Kategori
Sağlık

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.