Featured

Radyoterapi Hangi Kanserlerde Uygulanır? Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam

Üzgünüz, bu videoyu sadece Kayıtlı üyeler izleyebilir.

Lütfen giriş Yapınız ya da Buraya Tiklayarak sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz.

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
223 İzlenme
Memorial Şişli Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam radyoterapinin hangi kanser türlerinde uygulanması gerektiği hakkında bilgi verdi.


Radyasyon tedavisi özellikle bağırsak tümörlerinde sıklıkla kullanılır. Bu bölgenin tümörlerinde radyoterapinin hedefleri çok belirgin ve ilk hasta tanı konulduğundan itibaren alt, orta ve hatta üst rektum tümörlerinde de radyoterapiyle o bölgenin tedavi edilerek küçültülmesi ve oradaki hastalığın sterilize edilmesi mümkün olabilmektedir. Bazen eş zamanlı ilaç da uygulanabilir. Bu şekilde hem hastalığın lokal olarak o bölgedeki kontrolünü hem de hastanın sağ kalımı oranını arttırmak mümkün olmaktadır. Tedavideki en önemli amaçlardan biri de hastanın kalıcı torba takmadan yaşamı devam ettirebilmesidir. Bunun için de bölge tümörlerinde radyasyon tedavisi etkin bir şekilde kullanılmalıdır. Tedavi çeşitli şekillerde yapılabilir. Bir haftalık ya da iki haftalık olabilir veya 5-6 haftalık tedaviler şeklinde yapılabilir. Tedavi döneminde hastada biraz ishal, bağırsak krampları ve hafif dokularda yanık ve renk değişikliği görülebilir. Bu şekilde özellikle rektum tümörlerinde sağ kalımı uzatmak, kür şansını arttırmak ve kalıcı torba takmadan hayatlarını devam ettirmek mümkün olabilmektedir.


Akciğer Tedavisinde Radyoterapi Nasıl Uygulanır? hakkında bilgi almak için linkteki videomuzu izleyebilirsiniz. https://youtu.be/2-ZMxcD_4pw
Kategori
Sağlık

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.