Servikal dar kanal (boyun kanal darlığı) neden olur? - Doç. Dr. Onur Yaman

Üzgünüz, bu videoyu sadece Kayıtlı üyeler izleyebilir.

Lütfen giriş Yapınız ya da Buraya Tiklayarak sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz.

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by
17 İzlenme
Memorial Bahçelievler Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü'nden Doç. Dr. Onur Yaman, servikal dar kanal (boyun kanal darlığı) nedenleri hakkında bilgi veriyor.

Servikal dar kanal nedir?
Omurilik kanalında diskin bozulmasına bağlı arkadaki faset eklemlerin büyümesine ve sarı ligaman denilen bağın kalınlaşmasına bağlı olarak omurilik kanalının normalden daha dar hale gelmesi sonucu ortaya çıkar.

Servikal dar kanal kimlerde görülür?
Özellikle yaşlı hasta grubunda görülür.

Servikal dar kanal belirtileri nelerdir?
* Boyun ağrısı
* Kollarda ağrı - uyuşma
* İlerleyen dönemlerde kollarda ve parmaklarda zayıflık
* Düğme ilikleme gibi incelikli işleri yapmada zorlanma

Servikal dar kanal tanısı nasıl konulur?
Bu bulgularla doktora başvuran hastalarda hastanın şikayetleriyle birlikte muayenesi değerlendirildiğinde özellikle MR tanının konulmasında oldukça belirleyicidir.

Servikal dar kanal nasıl tedavi edilir?
Tedavi olarak hastanın fizik tedavi yapması, boyunluk kullanması, cerrahi olmayan diğer yöntemler denendikten sonra tüm bunlara rağmen şikayetler geçmiyorsa omuriliğin ödemi olarak adlandırılan miyolapati bulguları ortaya çıktıktan sonra bu hasta grubuna artık cerrahi dışında hiçbir seçenek kalmamaktadır.

Servikal dar kanal cerrahisi nedir?
Cerrahi olarak hasta ön taraftan ya da arka taraftan enseden yapılabildiği gibi bazı hasta gruplarında cerrahinin hem ön hem de arkadan yapılması gerekebilir.

Cerrahi öncesi hastanın başının ve boynunun gövdeye göre pozisyonu oldukça önemlidir yani hastada kifoz mu yoksa lordoz mu var buna göre tetkiklerle karar verildikten sonra cerrahinin önden mi yoksa arkadan mı yapılacağına karar verilir.

Bu cerrahinin asıl amacı miyolapati bulguları ortaya çıktıktan sonra durumun daha kötü hale gelmesinin önlenmesidir. Hastaların bu bulgular ortaya çıkmadan önce yakalanması tedavide sonuçların çok daha yüz güldürücü olmasını sağlamaktadır.

Miyolapati bulguları ortaya ıktıktan sonra bu hastalların cerrahi olarak tedavi edilmesinin en önemli nedeni ilerleyen dönemlerde bu hastaların çok kötü bir hale gelmesini engellemektir.

Özellikle servikal dar kanal ameliyatı olmuş hastaların cerrahi sonrası dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır:
* Boyun egzersizleri düzenli olarak yapılmalı
* Fizik tedavi uygulamaları ile boyun kasları güçlendirilmeli
* Yüzme
* Pilates
* Boyun-sırt kaslarını güçlendiren egzersizler yapılmalı

İlerleyen dönemlerde hastalığın daha fazla ilerlemesinin ya da komşu başka hastalıkların ortaya çıkmasını önlemek mümkün olacaktır.

Burada önerilenler boyunu kullanmak, fizik tedavi egzersizleri, yüzme ve pilates gibi boyun kaslarını güçlendiren egzersizler oldukça önemlidir.
Kategori
Sağlık

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.