Sesli Yayın - Mars'ın Yüzeyinde Görev Yapan Uzay Araçları

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
12 İzlenme
Bir önceki sesli yayınımızda Mars’ın yüzeyine inen uzay araçlarından bahsetmiştik. Bu bölümde ise Prof. Dr. Levent Kurnaz, şu anda Mars’ın yüzeyinde görev yapan uzay araçları hakkında bilgi veriyor.

Mars’ın yüzeyinde şu anda NASA’nın 26 Kasım 2011’de Mars’a gönderdiği ve 6 Ağustos 2012’den beri görev yapan Curiosity, 5 Mayıs 2018’de Mars’a gönderdiği ve 26 Kasım 2018’den beri görev yapan InSight, 30 Temmuz 2020’de Mars’a gönderdiği ve 18 Şubat 2021’den beri görev yapan Perseverance uzay araçları bulunuyor. Ayrıca Çin Uzay Ajansının 23 Temmuz 2020’de Mars’a gönderdiği ve 14 Mayıs 2021’de görevine başlayan Zhurong adlı uzay aracı da Mars’ın yüzeyindeki çalışmalarına devam ediyor.

Peki bu araçların teknik özellikleri neler? Bu araçlar Mars’ta neleri araştırıyor? Gelecekte başka hangi uzay araçlarının Mars’ta görev yapması bekleniyor? Prof. Dr. Levent Kurnaz, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde bu soruları cevaplıyor.

Bilim Genç sesli yayınlarını SoundCloud, Spotify, Google ve Apple podcast kanallarımız üzerinden dinleyebilir ve kanallarımızı takip ederek güncel içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.
Kategori
Bilgi Bankasi

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.