Featured

Sırrı Çözülemeyen 10 Gizemli Kod

Üzgünüz, bu videoyu sadece Kayıtlı üyeler izleyebilir.

Lütfen giriş Yapınız ya da Buraya Tiklayarak sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz.

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
246 İzlenme
Ne yazdığı çözülememiş dünyanın en gizemli kod ve şifreleri..

Facebook Sayfam: www.facebook.com/ismailozcanvideolari

10 - Tamam Shud (Somerton Adamı)
1948 yılında Avustralya somerton sahilinde gizemli bir ceset bulunmuştur. Otopsi sırasında cesedin üzerindeki giysilerden birinin cebinde tamam shud yazılı bir kağıt bulunur. Bu deyiş, "bitti", "tamamlandı" anlamına gelen, Ömer Hayyam'ın "Rübailer" isimli şiir kitabının son sayfasında kullanılan bir cümledir. Polis kitabı araştırmaya başlar. Bir adam, bu kitabın ilk baskılarından birini arabasının arka koltuğunda bulduğunu polise bildirir.Adamın kitabındaki son sayfada "tamam shud" kelimeleri eksiktir. İncelemeler sonucu, kağıdın bu kitaptan yırtıldığı kesinlik kazanmıştır. Kitabın arkasında (kalemle yazılmış) büyük harflerle şunlar yazmaktadır. Rasgele yazılmış gibi görünen bu harflerin gizemi asla çözülememiştir.

9- D'Agapeyeff Cipher - D'Agapeyeff Şifresi
D'Agapeyeff Şifresi, kriptoloji ile uğraşan Alexander D’agapeyeff tarafından oluşturulan şifrelenmiş bir metindir. Yayınladığı kitabın sonunda okurları uğraştırmak için yazdığı şifreli metni hala çözebilen yok.

8 - The Dorabella Cipher
1897’de, 40 yaşındaki besteci Edward Elgar, bir arkadaşının kızı olan Dorabella lakaplı Dora Penny’ye şifreli bir mektup gönderdi. İddiaya göre bu mektup, sadece Dora ve Edward’ın bildiği özel bir dilde yazıldığı için asla çözülememiş.

7 - Zodiac Killer
Zodiac Katili, 1960lı yıllarda Kaliforniya'da faaliyet göstermiş bir seri katildir. Bu adamın kim olduğu ve cinayetleri neden işlediği hala bulunamamıştır. İşlediği korkunç cinayetlerden sonra polise şifreli mektuplar göndermesiyle tanınmaktadır. Bu şifreli mektupların bir kısmı çözülsede büyük bir kısmının gizemi hala aydınlanmamıştır.

6 - Beale Ciphers - Beale Şifresi
Büyük bir hazinenin konumunu belirten bir şifre grubudur. Bu şifreler 3 gruptan oluşmaktadır 2 tanesi çözülmüştür. Çözülen kısma göre hazine, Abd'nin Virjinya eyaletindedir. Fakat hazinenin tam yerini gösteren kod hala çözülememiştir.

5 - Kryptos
Kryptos, CIA'nin ABD'deki merkezinin bahçesinde yapılmış, üzerinde şifreli yüzlerce harf bulunduran kitabedir. 1989 yılında o zamanki CIA başkanı olan William Webster’ın talimatıyla CIA şifrecisi Ed Scheidt ve heykeltıraş Jim Sanborn tarafından yapılmıştır. Şifrenin sadece bir kısmı çözülmüştür.

4 - Linear A, Minos uygarlığı öncesi dönemlerden kalma, günümüzde hala açıklık getirilememiş bir yazı türüdür.

3 - Rongorongo, paskalya adasında bulunan taş yazılardır. Petrogliflerin verdiği mesaj çözülürse Paskalya Adası uygarlığının çöküşü hakkında ipuçlar bulunabileceğine inanılıyor.

2 - Voynich Manuscript
Voynich elyazması, bilinmeyen bir yazıyla yazılmış, anlamı çözülemeyen gizemli bir kitaptır. Kitaba ismini veren, 1912 yılında varlığını ortaya çıkaran Wilfrid M. Voynich adındaki sahaftır. Kitap çok sayıda ilginç resim içerir. Resimlere bakılarak kitabın belli konularda (astroloji, bitkibilim, gibi) bölümlerden oluştuğu düşünülmektedir. Kitap ne kadar incelensede ne yazdığı bir türlü çözülememiştir.

1 - The Phaistos Disk - Phaistos Diski
1908 yılında girit adasında bulunmuştur. Baskı kullanılarak yapılmış bu diskin üzerindeki yazılar mısır hiyerogliflerini andırmaktadır. Birçok dil uzmanının incelemesine rağmen hiçbirşekilde yazılar anlaşılamamıştır.

Müzikler:
"Double Drift" & "Morocco Sting" Kevin MacLeod (incompetech.com)
Kategori
Komik ve ilginc Videolar Bilgi Bankasi

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.