Sosyal Medya Psikolojimizi Nasıl Etkiliyor?

Üzgünüz, bu videoyu sadece Kayıtlı üyeler izleyebilir.

Lütfen giriş Yapınız ya da Buraya Tiklayarak sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz.

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
17 İzlenme
Bu günlerde neredeyse herkesin sosyal medya hesapları var. İnstagram’da bir storyden diğer storye geçiyor, likelar dağıtıyorsunuz. Facebook’ta güzel bir söz paylaşıp, intagram’da fenomen olmaya çalışıyorsunuz. Hatta vaktin o kadar önemsiz ki WhatApp’taki hikayelere dahi göz gezdiriyorsun ardından YouTube’a giriyor ve kimseye faydası olmayan o challange videolarını izliyorsun. Bu durum senin için o kadar normal olmuş ki bana bile kızıyor olabilirsin şu an. Aslında biliyorsun, bu videolar ne seni ne de beni düşünmeye sevk ediyor. Hatta şu an bu videoya denk geldin ve artık düşünmek için biraz vakit veriyorum.

#sosyalmedya #psikoloji #bilim

Hayatın stresi, gürültüsü, yorgunluk tüm bunların hepsi seni bir kaçış noktasına itiyor.

Sosyal medyanın insan pskikolojisini etkileyen ana faktörlerden biri olduğunu söylemek yanlış sayılmaz. Güne başladığınız andan sonuna kadar neredeyse her boş bulduğumuz anda ekranlara bakıyor ve insanların neler yaptığını ve nasıl göründüğünü inceliyorsun.
2016'da yapılan bir araştırma, başkalarının selfilerine bakmanın kişinin özsaygısını azalttığını ortaya koydu. Zira kişi, başkalarının en mutlu olduğu anları gösteren paylaşımlarıyla kendisinin o anki ruh halini kıyaslıyor. Sonuç olarak vücuttaki seratonin seviyesi azalıyor ve ruh haliniz giderek bozuluyor. Düşük serotonin miktarı, sinirli, huzursuz ve depresif ruh hallerine neden olabiliyor.

Benzer bir çalışmada en fazla sayıda sosyal medya platformu kullananlar arasında depresyon ve endişe riskinin üç kat arttığı görüldü. Bunun nedenleri arasında sosyal medya üzerinden yapılan zorbalık, başkalarının yaşantısı konusunda çarpık fikirler sunma, sosyal medyada geçirilen zamanın boşa olması hissi gibi etkenler var.
İnstagram bu olumsuzluklara yeni bir boyut katıyor. Çünkü hayatlarına imrendiğin o ünlüler, yaşamlarına açılan bir pencere sunuyor sana. Onlara bakarak aynı yaşamlara kavuşabileceğini düşünüyor, onlar gibi olabildiğince çok şeye sahip olmayı arzuluyorsun. Araştırmacılara göre İnstagram ile "kıskançlık ve insanlara tepeden bakma yaklaşımı" güçleniyor. Sonuçları kendimizi daha iyi göstermeye zorladığımız ve anlamsız harcamalar ile davranışlar gösterdiğimiz bir bağımlılığa dönüşebiliyor.

Eğer bunlardan muzdarip biri olduğunuzu düşünüyorsanız kendinize bu üç soru sormalısın:

1- Fotoğraflarını bir arşiv oluşturmak için mi, yoksa, kendini beğendirme çabasına girdiğin için mi paylaşıyorsun?
2- İnstagram’dan çıkarken üzgün mü, yoksa, mutlu olarak mı çıkıyorsun?
3- Bu cevapların ile ne yapacaksınız?

Bence üçüncü soru en önemlisi. Eğer ilk iki soru sosyal medya bağımlılığı ile kendine zarar verdiğini düşünüyorsan, bu konuda önlem almaya başlaman gerekiyor.
Şimdi, hiç düşünmeden daha önce neler yapıyorsan aynı şekilde yaşantına devam edebilirsin.

Kaynak: https://www.dijitalx.com/

Abone OL : https://goo.gl/xRdHMh

90 Saniyede Bilim Serisi ► https://goo.gl/kT86gF
Deney Videoları ► https://goo.gl/Gw5EWW

Sosyal Medya:
İnstagram : https://goo.gl/34gXSw
Twitter : https://goo.gl/BD5QSL

Uğurlu Bilim YouTube kanalında ilginç deneyler, çılgın deneyler, evde yapabileceğiniz kolay deneyler, 90 saniyede bilim videoları ve bilimsel belgeseller bulabilirsiniz. Tek amaç eğitim, eğitim ve eğitim...
Kategori
Bilgi Bankasi

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.