Sözcü Kalın 'Umarız İlişkilere Kalıcı Zarar Verecek Tutumlarından Vazgeçerler'

Üzgünüz, bu videoyu sadece Kayıtlı üyeler izleyebilir.

Lütfen giriş Yapınız ya da Buraya Tiklayarak sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz.

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by
22 İzlenme
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Umarız Amerikan yönetimi, özellikle Pentagon S-400 meselesini bahane ederek ikili ilişkilere kalıcı zarar verecek tavır ve tutumlarından bir ön önce vazgeçerler. Çünkü orta uzun vadede bu sorun mutlaka aşılacaktır. Türkiye’nin hakkı olan F-35’ler ülkemize mutlaka gelecektir” dedi.

İhlas Haber Ajansı YouTube Kanalına Abone Olmak İçin:
► http://bit.ly/IHA-Abone

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası açıklama yapan Sözcü İbrahim Kalın, Bakanlar Kurulunda ilgili bakanlar tarafından yapılan sunumlara ilişkin bilgi verdi. Kalın, Türkiye ile Amerika arasında yaşanan S-400 gerilimine ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu.

“Savunma Bakanımıza gönderilen bu mektup ikili ilişkilerin nezaketine de aykırıdır”
ABD’den Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderilen mektuba ilişkin sorulara cevap veren İbrahim Kalın, “Savunma Bakanımıza gönderilen bu mektup sadece üslubu değil, muhtevası itibariyle de müttefiklik ruhuna da aykırıdır, ikili ilişkilerin nezaketine de aykırıdır. Türkiye gibi egemen ve bağımsız bir ülkenin durduğu yere de tamamen karşı bir yaklaşımdır. Bu mektubun gönderildiği zamanla eşzamanlı olarak sızdırılmış olması da bir ciddiyetsizliktir. Bu tür yazışmalar, bu tür mektuplar devlet kurumları arasında yapılır, mahremiyeti vardır, anı gün birkaç saat içinde veya ileriki zamanlarda kamuoyu ya da basın üzerinden baskı oluşturmak amacıyla sızdırılmaz, bu devlet ciddiyetine yakışmaz” dedi.
İlgililerin konuya ilişkin görüşmeleri olduğunu, kendisinin de Trump’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton ile görüştüğünü belirten Kalın, “Cevap hazırlanırken mektubun muhtevasına, üslubuna ve perspektifine uygun bir cevabın verileceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Görüşmelerimiz devam edecek. F-35 programından Türkiye’nin haksız bir şekilde çıkartılmaya çalışılması, başka yaptırımların gündeme gelmesi, Pentagon’un hiçbir hukuki zemin olmadan resen bir takım inisiyatiflere yönelmiş olması ittifak ruhuna aykırıdır, Türkiye’nin egemenlik haklarına bir saygısızlıktır. Sayın Cumhurbaşkanımız da Japonya’da yapılacak olan G-20 zirvesinde Sayın Trump ile bu konuyu çok büyük ihtimalle 29 Haziran’da ikili görüşmede ele alacaklar” diye konuştu.
“Umarız ilişkilere kalıcı zarar verecek tavır ve tutumlarından bir ön önce vazgeçerler”
F-35’lerle ilgili yaşanan tartışmalara ilişkin de konuşan İbrahim Kalın, “Uluslararası platformda hakkımızın aranması en doğal hakkımız. Biz F-35’in bir müşterisi değil, ortağıyız, üreticilerinden biriyiz. 1 milyar doların üzerinden buraya fon katkısı yaptık. Umarız Amerikan yönetimi, özellikle Pentagon S-400 meselesini bahane ederek ikili ilişkilere kalıcı zarar verecek tavır ve tutumlarından bir ön önce vazgeçerler. Çünkü orta uzun vadede bu sorun mutlaka aşılacaktır. Türkiye’nin hakkı olan F-35’ler ülkemize mutlaka gelecektir. Ama bunu geciktirmek, bahanelerle başka alanlara çekmeye çalışmak ikili ilişkilere zarar verir. Anlaşmadan kaynaklanan haklarımızı da her platformda savunmaya devam edeceğiz. Umarız iş o noktaya gelmez. Ama geldiği zaman da Türkiye bu konuda üzerine düşeni yapmaktan asla geri durmayacaktır” şeklinde konuştu.
#haber #sondakika #gündem

================================

İhlas Haber Ajansı Resmi Web Sitesi
► http://www.iha.com.tr

İhlas Haber Ajansı Sosyal Medya Adresleri
► https://facebook.com/iha.com.tr
► https://twitter.com/ihacomtr
► https://instagram.com/ihacomtr/
► https://plus.google.com/+ihatr_ihacomtr/

İhlas Haber Ajansı hakkında
http://www.iha.com.tr/hakkimizda.html

İhlas Haber Ajansı’na ulaşmak için
►http://www.iha.com.tr/hakkimizda.html
Kategori
Haberler

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.