Featured

Tarihteki En Tuhaf 10 Meslek

Üzgünüz, bu videoyu sadece Kayıtlı üyeler izleyebilir.

Lütfen giriş Yapınız ya da Buraya Tiklayarak sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz.

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
185 İzlenme
Tarihte insanların yaptığı en tuhaf meslekleri derledik. Tuvalet yardımcısından tutun ölü hırsızlığına kadar birçok ilginç iş var.

Abone Olmak İçin ► http://goo.gl/glYKBz
Facebook ► https://goo.gl/aKeUDn
Twitter ► https://goo.gl/oucS1l

10 - Kral tuvaletçisi (Groom of the stool)
İngiltere kralı 8.Henry zamanında ortaya çıkmış bir ünvandır. Bu kişiler krala tuvalet ihtiyacını giderirken yardımcı olurlar ve dışkılarına bakıp günlük sağlık durumu hakkında saray hekimine rapor verirlerdi. Aynı zamanda bu kişiler kralın en yakın ve en güçlü hizmetçileridir.

9 - Knocker up - Uyandırmacı
Çalar saatler icat edilmeden önce istenilen saatte uyanmak için bu kişilere para verilirdi. Bu kişilerde istediğiniz saatte kapı veya pencerenize uzun sopalarla vurarak sizi uyandırırdı.

8 - Şakacı - Soytarı
Kralın canı sıkkın, üzgün olduğu zamanlar kralı eğlendirmek için işe alınmış kişilerdir. Hatta Osmanlı'da bile saray soytarıları bulunmaktaydı.

7 - Buz kesicilik
Buzdolabı icat edilmeden önce zengin kimselerin evlerine götürülmek üzere büyük buz kalıpları kesen insanlara buz kesiciler denirdi.

6 - Sülük Toplayıcıları
Eski zamanlarda tıptaki en yaygın tedavi yöntemlerinden biri hastanın kanının sülükler tarafından emilmesiydi. Sülük toplayıcıları, sülükleri toplayarak doktorlara satarlardı.

5 - Yasçılar - Ağlayıcılar
Ölen kişinin ardından ağlayan, üzülen yok demesinler diye kişinin bütçesine, mevkisine göre yasçılar veya ağlayıcılar tutulurmuş. Cenaze töreninde ölen kişinin kim olduğunu bile bilmeyen bu kişiler mezar başında ağlarmış.

4 - Şamar Oğlanı
Şamar oğlanı monarşilerde şehzadelerin yerine dayak atılan erkek çocuğudur. Şamar oğlanı olarak seçilen bu erkek çocuk, şehzadenin hataları nedeniyle dövülür. Bunu gören şehzadenin aynı hataları tekrar etmeyeceği umulurdu.

3 - Kastrato
Ailelerinin rızası alınarak küçük yaşta güzel sese sahip yetenekli erkek çocukların, bu seslerini geliştirmeleri için ergenlik çağına gelmeden hadım edilmeleri ile başlayan bir tür eğitimdir. Eğitimden geçen ses sanatçılarına Kastrato adı verilir.

2 - Okuyucular
Genellikle fabrika işçileri tarafından kiralanan bu kimseler insanlar çalışırken onlara gazete, dergi ve sendikal yayınlar okuyarak onları bilgilendiriyordu.

1 - Mezar soyguncusu
19.yüzyılda yasal yollardan kadavra elde etmek çok zordu. Bu dönemlerde tıp fakülteleri tarafından işe alınan kişiler, üniversitelere kadavra temin etmek için taze mezarları kazıp cesetleri çalıyorlardı.

Müzikler:
"Kool Kats" & "Cool Intro"
Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Kategori
Komik ve ilginc Videolar Bilgi Bankasi

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.