Uzay Ne Kadar Soğuk ?

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by
5 İzlenme
Güneş sistemimizin çok dışında, galaksimizin uzak erişim noktalarının ötesinde, uzayın uçsuz bucaksız hiçliğinde gaz ve toz bulutları arasındaki mesafe büyür ve ısı transfer yeteneklerini sınırlar, Bu boş bölgelerde sıcaklık -235 dereceye kadar düşer. Bunu söylemek bile insanı titremeye yetiyor.

Güneş sistemi merkezindeki güneşten Kuiper kayalığına kadar uzanan büyük bir yer. En uç noktanın 15 milyar kilometre olduğunu düşünüyoruz. Kuiper Kuşağı Güneş'ten 30 ila 50 astronomik birim uzakta yer alan bir disktir. Yazılı olmayan bir uzay kuralı şunu söyler; Güneş'ten ne kadar çok uzaklaşılırsa daha soğuk ve daha gizemli olaylarla karşılaşılırsınız.

Plüton cüce gezegen olarak sınıflandırılınca, Güneş sistemindeki en soğuk gezegenin Neptün olduğu düşünüldü. Bunun nedeni Güneş'e en uzak olan gezegen olmasıydı. Neptün'ün eksen eğikliği Dünya ve Mars'a benzer olduğundan orada da benzer mevsimsel değişimler yaşanır. Neptün'ün üst atmosfer katmanları -218 derece kadar düşer. Ancak en soğuk Neptün değildir, Uranüs -224 dereceye ulaşan dondurucu soğuklarıyla Güneş sistemindeki en soğuk yerdir. Aslında bu bilim adamlarının beklemediği bir sonuçtu. Bunun nedeni gezegenin kaotik yapısı ve anormal oryantasyonu olabilir.


Peki uzay boşluğu neden bu kadar soğuktur ? Biz bu soğukluğu ve derecesini nasıl hesaplayabiliyoruz ?

Fizikçiler için sıcaklık hız ve hareketle ilgilidir.

Çoğunlukla evrendeki ısının kaynağı güneşimiz gibi yıldızlardır. Nükleer füzyonun meydana geldiği güneşin içinde sıcaklıklar 15 milyon kelvine kadar yükselebilir, yüzeyde ise sıcaklık yalnızca 5800 kelvindir. Bu ısı güneş ve diğer yıldızları terk ettiğinde güneş radyasyonu adı verilen kızılötesi enerji dalgalarına dönüşüp uzayda dolaşır. Bu güneş ışınları yalnızda istikametindeki parçacıkları ısıtır, dolayısıyla da yüzü güneşe dönük olmayan her şey bu ısıdan yoksun kalır.

Bir gezegenin ortalama sıcaklığı yüzeyden ölçülen sıcaklık değişimleriyle hesaplanır. Gaz ve buz devi olan Neptün'ün atmosferi %80 hidrojen ve %19 helyumdan oluşur, eser miktarda metan da vardır. Merkezi ve yüzeyi arasında büyük sıcaklık farkları oluşur bu da saatte 2100 km'ye ulaşan devasa rüzgar fırtınaları yaratır.

Güneş'e en yakın gezegen olan Merkür'ün yüzeyi geceleri yaklaşık 95 Kelvin'e düşer. Plüton'un yüzey sıcaklığı ise 40 Kelvin'dir uzun yıllar güneş sisteminde ölçtüğümüz en düşük sıcakık ona aitti ancak aynı gezegenler kulübünden atıldığı gibi güneş sistemindeki en soğuk yer olma özelliğini de kaybetti. Kraterlerin yükselen kenarları alacakaranlıktaki yüksek binaların uzun gölgeleri gibidir, güneşin merkezlerine ulaşmasını engellerler. Güneş sistemimizde ölçtüğümüz en düşük sıcaklık bize çok yakın birine ait: Ay'a 33 kelvin -240 derece. Ancak Güneş sisteminin başka yerlerinde kalıcı olarak gölgede kalan ve gölgede çok daha uzun zamanlar geçiren bölgeler var yine de Ay'dan daha soğuk bir yer henüz ölçemedik.

Soğuk hava, ayın gölgede kalan bölgelerinde su birikintileri olma ihtimalinin çok fazla olduğunu gösteriyor. Önceki hesaplamalar su ve diğer bazı uçucu gazların yaklaşık -220 derece'nin üzerindeki sıcaklıklarda uzaya yayılabileceğini göstermişti.

Ölçümleri Nasa'nın Haziran 2009'da fırlattığı robotik uzay aracı LRO yaptı
Ama söz konusu evren olduğunda hayal edilemeyecek kadar geniş bir alan bizi karşılar. İşte burada işler zorlaşır. Yakın ve uzak galaksilerde 10 ila 20 kelvin arasındaki sıcaklıklarda yıldız arasında dolaşan toz ve bulut ağları var. Bu sıcaklıklar tehlikeli bir ölçüme kadar bizi zorluyorlar Mutlak sıfıra yani -273 dereceye. Mutlak sıfırda kuantum seviyesinde bile parçacıklar arasında hiçbir hareket veya ısı aktarılamaz. Bilim insanlarına göre bir şeyi ne kadar soğutursanız soğutun 0 kelvine yani -273,15 dereceye kadar gelebilirsiniz bu sıcaklığı aşamazsınız. Uzaydaki ısı sadece ışık parçacıklarının ve fotonların nasıl emileceğini ve yayılacağını belirleyen radyasyon yoluyla aktarılabilir.

Birbirinden İlginç videoalardan haberdar olmak için tıklayın: http://www.youtube.com/user/AlfaninDunyasi?sub_confirmation=1

Diğer videolara Göz Atın; https://www.youtube.com/playlist?list=PLQRLmac0tZEUBm_d9LX-xuDJxx9LzGKFw

1 Asır Önce Mezarlıkta Bulunan Devin Sırrı Neydi ? https://youtu.be/2PGr1ogCjI8

Istakoz Elli Katilin Karanlık Hikayesi: Grady Stiles
https://youtu.be/BrNonCgXQnk

58 Yıldır Durmadan Yanan Kasaba: Centralia
https://youtu.be/KX1GmOo72Mk

Müzik: Music from https://filmmusic.io"Anxiety" by Kevin MacLeod (https://incompetech.com)
License: CC BY (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

#uzay #belgesel #alfanındünyası

İletişim:alfanindunyasi@gmail.com
Facebooktan Takip Edin ; http://goo.gl/S5k5z5
Kategori
Komik ve ilginc Videolar Bilgi Bankasi

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.