Featured

Vatanım Sensin Albay Cevdet Gerçekte Kim?

Üzgünüz, bu videoyu sadece Kayıtlı üyeler izleyebilir.

Lütfen giriş Yapınız ya da Buraya Tiklayarak sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz.

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by
204 İzlenme
Vatanım Sensin adlı dizide Albay Cevdet karakteri ile yunan ordusuna giren kurtuluş savaşına destek veren Türk subayı aslında kimdir? Vatanım Sensin Albay Cevdet kimdir sorusu çeşitli spekülasyonlara sebep olsa da yıllar önce attila ilhan ve bir çok araştırmacı albay cevdet karakteriyle ekrana gelen mümin aksoy namı diğer "gavur" mümin'in hikayesini aktarmıştır. Halit ergenç tarafından canlandırılan albay cevdet herkesin hain sandığı ancak esasında kelle koltukta kurtuluş savaşında mücadele veren ve mustafa kemal atatürk ile bağlantısı olan bir karakterdir. Yakın tarihte bu denli büyük fedakarlıklar yaparak bu şekilde unutulan başka biri varmıdır bilinmez. Ancak bu türk subayı vazifesi için isminin önüne eklenen gavur sıfatına, yüzüne defalarca tükürülmesine sokaklarda dolaşırken mütemadiyen izmirliler tarafından dövülmesine aldırış etmemiştir.
1892 yılında izmir’de gözlerini dünyaya açan bu türk subayı yedek subay okulunu bitirir bitirmez balkan savaşının dehşetini yaşayacak sonrasında patlayan birinci dünya savaşında sina çölünün sıcağından doğu anadolunun karlı iklimine bir çok cephede mücadele vererek göğsünde iki madalya ile izmire geri dönecek ve jandarma subaylığı görevine başlayacaktır.
İyi derecede rumca bilen bu subay yunan işgaline karşı kurulan çok gizli bir örgütte çalışmaya başlar ancak amcasının nüfuzunu kullanarak İstanbul hükümeti ile izmir yunan işgal komutanlığı arasında irtibat subayı olur geceleri yunan subayları ile meyhanelerde eğlenen bu Osmanlı subayı bir zaman sonra yunanlılar gibi giyinmeye başlar ve nihayet mart 1920 tarihinde Osmanlı ordusundan resmen ayrılarak yunan istihbaratı için çalışmaya başlar. Yunanlılara bölgedeki türk direniş gruplarıyla alakalı bazı önemsiz bilgileri aktarırken Yunanlıların izmir limanına her gün ne kadar silah indirdiğinden anadoluda hangi grupları kimler tarafından isyana teşvik ettiklerine hatta sakarya meydan muharebesi öncesi yunan ordusunun nereden saldıracağına kadar bir çok hayati bilgiyi ankaraya bildirmiştir.
Bu türk subayı yunan subaylarının güvenini öylesine kazanmıştır ki kendisine yunan işgal bölgesinin tamamında sorgusuz bir şekilde dolaşmasını sağlayan özel yetkilere sahip bir kimlik verilmiştir.
En sonunda izmir hükümet konağında ki telefonları yunan cephaneliğinden çaldığı silahlarla birlikte ankaraya göndermiş ancak türk direniş teşkilatının içine sızmış bir yunan casusunun şüphelenmesiyle yakalanmış. Yunanlıların türlü işgencelerine rağmen konuşmamış ne ankara adına çalıştığını itiraf etmiş nede diğer direniş mensuplarını ifşa etmemiştir.
Sonrasında yunanistanın en kötü hapishanesi olarak bilinen paladimi zindanının bodrumunda 16 ay boyunca kurtlu ekmek yiyerek yaşayan bu unutulmuş türk subayının adı mümin namı diğer gavur mümindir.
Diğer Unutulan Kahramanlar
Uçak Gemisi Batıran Türk Mustafa Ertuğrul Aker'in Hikayesi: https://youtu.be/vJIUPzZ0Ed0
Tek başına İstanbul'u koruyan Yüzbaşı Fazıl Bey'in hikayesi
https://youtu.be/jOOaR2sk2KY
Tüm servetini Türkiye için harcayan Türkiye tarihinin en zengin adamı Nuri Demirağ'ın hikayesi
https://youtu.be/A0J4cTvgC4k

Doğru Tarih İçin Ücretsiz Abone Ol: https://goo.gl/A0e36D
Kategori
Komik ve ilginc Videolar Bilgi Bankasi

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.